Czy seks może przyspieszyć miesiączkę?

Czy intensywny stosunek może przedwcześnie wywołać okres? Dzień po intensywnym stosunku zaobserwowalam obfite krwawienie a do miesiączki pozostało mi jeszcze 11 dni. Dodam, że mam bardzo nieregularne miesiaczki, zazwyczaj co 30-60 dni, zaburzenia hormonalne i HPV (16) ze zmianami CIN 1. Jestem pod stałą opieką ginekologa, od 10 dni przyjmuję euthyrox 25mg i od 1 dnia cyklu miałam zacząć przyjmować antykoncepcję hormonalną Vibin mini 3 mg. Czy w takiej sytuacji zacząć przyjmować antykoncepcję hormonalną? Nie jestem w stanie stwierdzić czy krwawienie to przedwczesna miesiączka czy krwawienie wywołane uszkodzeniem. Kilka razy po stosunku zauważyłam delikatne plamienia na drugi dzień ale nigdy tak mocne krwawienie. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na podstawie samego opisu ciężko stwierdzić, czy krwawienie, które u Pani się pojawiło ma związek z menstruacją czy też wystąpiło na skutek stosunku seksualnego. W drugim przypadku nazywane jest ono krwawieniem kontaktowym i występuje z powodu zbyt intensywnego stosunku, który doprowadza do uszkodzenia błony śluzowej pochwy.

Najlepiej by było, gdyby odwiedziła Pani ginekologa, który stwierdzi z jakiego powodu wystąpiło obfite krwawienie. Seks może przyspieszyć krwawienie miesiączkowe, lecz zazwyczaj jest to raczej kwestia kilku dni.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-intensywny-stosunek-mogl-wywolac-wczesniej-okres, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-krwawienia-po-stosunku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moze-swiadczyc-obfite-krwawienie-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.