Czy tabletki zadziałają mimo grypy żołądkowej?

witam! Mam pytanie. Biorę od 2 miesięcy Novynette (21 tablet. + 7 dni przerwy, zawsze o godzinie 18.00). Wczoraj wzięłam 20. tabletkę (przedostatnią z opakowania), lecz dopadła mnie grypa żołądkowa, co prawda ostrą biegunkę miałam dopiero po 4 godzinach od zażycia tabletki (około 22), ale bałam się, że się dokładnie nie wchłonęła i wzięłam 21 tabletkę z blistra o godzinie 2 w nocy (gdy biegunka trochę ustała). Rano około 7 mój żołądek się trochę ustabilizował i było lepiej. Natomiast dziś nie wiem, czy wziąć z innego opakowania tę ostatnią tabletkę, czy po postu od dziś nie zrobić 7-dniowej przerwy i przesunąć cykl o 1 dzień. Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dla skuteczności antykoncepcji nie ma znaczenia, czy przyjmie Pani dziś kolejną tabletkę, z zapasowego opakowania, traktując ją jako 21., czy też dziś już nie przyjmie Pani pigułki i rozpocznie tym samym 7-dniową przerwę. Żeby nie napoczynać zapasowego opakowania, pewnie lepiej będzie wybrać tę drugą opcję. Z drugiej strony, spowoduje to przesunięcie w cyklu przyjmowania tabletek (odtąd rozpoczynać będzie Pani dzień wcześniej). Wybór należy do Pani!

Pozdrawiam serdecznie!