Czy te plamienia to normalny stan przed miesiączką?

Dzień dobry, mniej więcej od dwóch lat występują u mnie plamienia 2-3 dni przed okresem. Później przez 2 dni nic a następnie pojawia się okres. Pytałam o to kiedyś ginekolog ale powiedziała mi, że to normalne u niektórych kobiet po 30-tce.. Od roku staramy się z mężem o dziecko i kilka miesięcy temu niestety poroniłam. Teraz okres wrócił ale jest dużo dłuższy (ok 45dni a wcześniej 35) i nadal występują plamienia. Boję się, że może to być spowodowane jakimiś zaburzeniami hormonalnymi, które w przyszłości mogłyby spowodować kolejne poronienie. Dodatkowo wykryto u mnie mały guzek (na szczęście łagodny) na piersi. Czytałam, że może to być związane z nadmiarem estrogenów. Czy powinnam wykonać jakieś badania czy rzeczywiście plamienia są normalne i guzek też po prostu czasem może się pojawić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamienia przed okresem mogą występować fizjologicznie lub być sygnałem mówiącym o nieprawidłowościach ginekologicznych. Zawsze jednak powinny być skonsultowane z lekarzem, który powinien zbadać pacjentkę i na podstawie wyników stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

W kontekście utraty ciąży można wnioskować, iż przyczyną owych plamień może być niewydolność ciałka żółtego, która związana jest ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Objawy niewydolnego ciałka żółtego to m.in. zmiany w miesiączkowaniu, plamienia przed miesiączką, ból piersi, problemy z zajściem w ciążę oraz poronienia nawykowe.

W celu rozpoznania tego schorzenia stosuje się pomiar temperatury ciała, ocenia stężenie progesteronu, prolaktyny oraz TSH, a także wykonuje biopsję ednometrium.

Natomiast guzek na piersi, zwłaszcza jeśli jest łagodny może wymagać jedynie obserwacji.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.