Czy ten antybiotyk ma wpływ na płodność?

Dzień dobry, dziś mam mieć owulację (piątek 5.03.), współżyłam w poniedziałek (1.03.) oraz w środę (3.03.). Wczoraj laryngolog przepisał mi Amotaks 1g, mam go wziąć jeśli dziś lub jutro stan mojego gardła nie ulegnie poprawie. Dziś jeszcze nie dostrzegam poprawy - po nocy dokucza prawy migdałek, a gardło piecze i jest tkliwe podczas połykania śliny. Lekarz powiedział, że lek nie będzie wpływał negatywnie na ewentualną ciążę. Czy wzięcie antybiotyku będzie korzystne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Podobny problem został poruszony w pytaniu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zastosowanie-amotaks-a-starania-o-dziecko.

Amotaks to lek o działaniu bakteriobójczym, który jest bezpieczny dla płodu. Może go Pani stosować zarówno podczas starań o dziecko, jak i w przypadku potwierdzonej ciąży. Zawiera on substancję czynną – amoksycylinę – należącą do antybiotyków beta-laktamowych. Substancja ta nie wykazuje szkodliwego wpływu na płód.

Lek Amotaks dostępny jest na receptę, dlatego powinien być stosowany wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. O dawkowaniu oraz czasie trwania kuracji decyduje lekarz.

Więcej o leku Amotaks przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/amotaks-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.