Czy ten guzek oznacza hemoroidy?

Mam wyczuwalny mały powierzchowny guzek w okolicy odbytu po dotknięciu czuje swędzenie malutki ból ... nie mam problemów ze stolicami ani z wypróżnieniem się ; nie krwawię czy to są hemoroidy czy cis poważniejszego ...gdzie się udać do lekarza ogólnego czy do ginekologa Proszę o radę ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli guzek, który Pani odkryła, jest miękki i łatwo ustępuje pod naciskiem palca, jest niebolesny i znajduje się w okolicy odbytu, to niewykluczone, że jest to guzek hemoroidalny, sugerujący hemoroidy zewnętrzne. Wszystkie przydatne informacje o chorobie znajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Choroba hemoroidalna, odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i leczona, nie jest poważnym problemem – dlatego warto, by zwróciła się Pani do internisty z przychodni POZ w pierwszej kolejności. Powinien on wykonać standardowe badanie per rectum (szybkie i bezbolesne, przydatne w urologii, ginekologii i proktologii – pozwala na zdiagnozowanie wielu problemów).

Jeżeli badanie potwierdzi hemoroidy, przepisane zostaną leki łagodzące objawy choroby (ból, pieczenie, świąd). Mają na celu obkurczenie naczyń, zniwelowanie bólu i stanu zapalnego. Dodatkowo warto zażywać preparaty wzmacniające naczynia krwionośne – jest to zwłaszcza escyna oraz witamina C. Więcej o leczeniu hemoroidów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-hemoroidami.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do artykułu, który omawia inne choroby pozornie wskazujące na chorobę hemoroidalną: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.