Czy ten lek mogły zadziałać też w moim przypadku?

Witam, od jakiegoś czasu cierpię za zaburzenia lękowe i ataki paniki, chodzę na terapię indywidualną, przebrnąłem także przez kilka leków antydepresyjnych, obecnie jestem na Agomelatynie. Jest to mój piąty lek i o ile nastroje depresyjne są mniejsze to jednak lęki i ataki paniki dalej się pojawiają, mimo pracy nad nimi na terapii. Ostatnio mój krewny z powodu zupełnie innego schorzenia zaczął zażywać lek o nazwie Tiagabina i zachwalał też jego działanie przeciwlękowe. Czy możliwe jest że ten lek pomógłby i mnie, skoro antydepresanty wykazują nikłe działanie? Jest sens pytać o to mojego lekarza prowadzącego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Serdecznie Panu współczuję tej długotrwałej i jeszcze nie do końca wygranej walki o lepsze samopoczucie. Często bywa tak, że trzeba przejść przez wiele leków, zanim znajdzie się ten odpowiedni – najskuteczniejszy i z najmniejszą ilością skutków ubocznych.

Pyta Pan o zasadność włączenia Tiagabiny (selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu GABA). Przede wszystkim, jest to lek przeciwdragawkowy, przeznaczony do leczenia padaczki. Jego działanie przeciwlękowe jest ciągle badane, ale już udowodniono skuteczność tiagabiny w terapii uogólnionych zaburzeń lękowych, stresu pourazowego oraz napadów paniki. Czy ten lek pomoże Panu? Na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi. Powinien Pan porozmawiać o tym ze swoim lekarzem psychiatrą. Tylko on może podjąć decyzję o włączeniu tego leku, biorąc pod uwagę całą historię Pana choroby, ogólny stan zdrowia, inne przyjmowane leki itd. Tiagabina, jak każdy lek, również ma przeciwwskazania i może powodować skutki uboczne.

Chcę Panu pogratulować, że podjął Pan decyzję o rozpoczęciu psychoterapii i pracuje nad sobą. Badania wykazały, że w leczenie zaburzeń lękowo-depresyjnych jest najskuteczniejsze, gdy farmakoterapię łączy się właśnie z psychoterapią (najlepiej poznawczo-behawioralną). Jest więc Pan w dobrym miejscu, żeby dogłębnie i trwale przepracować swoje problemy. Potrzeba tylko czasu, i cierpliwości, ale też dobrego porozumienia z lekarzem prowadzącym oraz z psychoterapeutą.

Terapię zaburzeń lękowo-depresyjnych warto też wspomóc zmianą stylu życia na taki, który będzie wspierał regenerację i psychiki, i ciała. To bardzo obszerny temat, dlatego wspomnę tylko o kilku aspektach, takich jak: suplementacja magnezem, witaminą D oraz witaminami z grupy B czy włączenie tzw. psychobiotyków.

Więcej na ten temat przeczyta Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji-a-zmiana-trybu-zycia

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-depresji

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.