Czy test ciążowy wykonany 30 dni po stosunku jest wiarygodny?

Dzień dobry, czy negatywny wynik testu ciążowego wykonanego dzisiaj z porannego moczu, 30 dni od ryzykownego zbliżenia mogę uznać za wiarygodny? Dzisiejszy dzień jest jednocześnie 5 dniem opóźnienia miesiączki. Testy przeprowadzałam również 24 i 28 dnia od stosunku - wyniki negatywne. Czułość testów była wysoka - 10 mlU/ml. Zaznaczę, że cykle mam nieregularne (czasem 27 dni, a czasem nawet 37). Ciąży na ten moment nie planuję, dlatego bardzo się stresuje. Dodatkowo w tym cyklu przeszłam grypę, zapalenie pęcherza moczowego, a także miałam dość dużo stresu i niewiele snu. Czy testy po takim czasie mogą nadal nie wykrywać ewentualnej ciąży, czy raczej mogę im zawierzyć? Objawów ewentualnej ciąży nie zaobserwowałam, jedynie kilka razy bolało mnie podbrzusze jak na okres, który jednak do tej pory się nie pojawił.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wyniki testów ciążowych z całą pewnością może Pani uznać wiarygodne, zwłaszcza że zostały wykonane po terminie spodziewanej miesiączki, a zarazem aż 30 dni od stosunku. Na przyszłość proszę pamiętać, że jeżeli testy ciążowe domowego użytku budzą Pani wątpliwości, to zawsze może Pani wykonać badanie laboratoryjne z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Jeżeli Pani cykle są nieregularne, to trudno zalecić cokolwiek innego niż cierpliwość – zarówno brak snu, jak i stres oraz przebyte infekcje mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu i wpływać negatywnie na cykl miesiączkowy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o zaburzeniach menstruacji przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.