Czy test ciążowy wykonany 7 tygodni po stosunku jest wiarygodny?

Witam. Czy test ciążowy ********  (płytkowy test ciążowy) robiony 7 tygodni po stosunku może być już wiarygodny? Czy trzeba jeszcze powtórzyć dla pewności? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Test ciążowy wskazuje ciążę w odpowiedzi na zwiększone stężenie hormonu bHCG w organizmie. Hormon ten zaczyna się wydzielać po zaimplementowaniu zarodka, przy czym różne jest tempo jego wydzielania u różnych kobiet, stąd trudno o podanie jednej normy, w jakim czasie po implantacji test z moczu powinien dać już wiarygodną odpowiedź. Proszę pamiętać, że moment implantacji nie zależy od tego, kiedy doszło do stosunku, tylko od momentu owulacji - implantacja następuje zwykle w 7-8 dni po owulacji.

Chcąć stwierdzić ciążę na podstawie testu, najlepiej jest poczekać do daty spodziewanej miesiączki i jeśli ona nie wystąpi - przeprowadzić test. Miesiączka występuje zwykle w 14 dni po owulacji, czyli jej termin przypada na 6-7 dzień po implantacji, w przypadku zapłodnienia. Przyjmuje się, że w tym czasie test ciążowy powinien już dać wiarygodną odpowiedź. Warto też użyć porannego moczu, który jest bardziej esencjonalny i pozwala na wcześniejsze wykrycie ciąży.

Polecam artykuł na naszym serwisie:

http://abcantykoncepcja.pl/test-ciazowy-0.

Pozdrawiam serdecznie!