Czy test wykonany po takim czasie oznacza, że jestem zdrowy?

Mam pytanie, czy test wykonany po upływie 6 miesięcy w PKD na wirus HIV niereaktywny oznacza, że jestem zdrowy? Test był wykonywany przez pobranie krwi z palca i za pomocą szybkiego testu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

test na HIV wykonywany po 6 miesiącach od ryzykownego kontaktu, który mógłby spowodować zarażenie wirusem, powinien być wiarygodny po takim czasie. Najdokładniejsze są testy

z krwi IV generacji, które wykrywają swoiste antygeny wirusa i przeciwciała w krwi pacjenta, więc gdyby miał Pan jakieś wątpliwości lub gorzej się czuł (pojawiła się gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, wysypka), warto ponowić test i wykonać go w laboratorium.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zakazenia-wirusem-hiv-nie-sa-charakterystyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.