Czy to krwawienie z odbytu może oznaczać nowotwór jelit?

Dzień dobry, Dzisiaj po wypróżnianiu stolca kiedy chciałem się "podetrzeć" na papierze zobaczyłem krew. Nie wiem czy to można nazwać, że dużo czy mało krwi leciało ale kiedy została sama krew do wytarcia to 4 listki papieru były przebarwione od krwi ostatni był tak już słabo. Kiedy wypróżniałem się dzisiaj z rana tak ok 6:00 wszystko było okej tylko jak poszedłem ok 13:00 to pojawiły się objawy jak opisałem powyżej. Ten sam problem zaobserwowałem również w czwartek, wczoraj było wszystko normalnie. Dodam że zdarza mi się pić poniżej 2l dziennie więc czy to może mieć jakiś wpływ? Używam też do podcierania się papieru szarego który jest bardziej szorstki niż ten biały więc może on jakoś podrażnił ale niepokoi mnie to że nie pamiętam aby kiedyś od tego papieru też tak miał choć nie ukrywam że minimum raz mi się już to kiedyś zdarzyło. Nie zaobserwowałem czy krew jest też w kale bo nie pomyślałem o tym aby to sprawdzić (a nie chciałem czekać z pytaniem nim przyjdzie potrzeba) dopiero jak poczytałem w internecie zaniepokoiłem się że może to być jeden z objawów raka jelita. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

krew na papierze toaletowym jest niepokojącym objawem i wymaga badań diagnostycznych. W tym celu proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania lub bezpośrednio do gastroenterologa lub proktologa.

Przyczyną krwi na papierze toaletowym mogą być hemoroidy. Niedostateczna ilość wypijanych płynów nie powinna mieć w tym przypadku znaczenia, choć oczywiście jest wskazana ze względów zdrowotnych.

Szary papier mógł oczywiście podrażnić okolicę odbytu, jednak mało prawdopodobne, aby spowodował dosyć duże krwawienie. Proszę nie bagatelizować tego objawu, zwłaszcza, że wystąpił już kilkukrotnie. Nie musi on oznaczać nowotworu, ale trzeba to sprawdzić.

W naszym serwisie pojawiało się wiele pytań o krwawienie z odbytu. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-krew-na-papierze-toaletowym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-na-papierze-toaletowym-po-wyproznieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-na-papierze-toaletowym-podczas-podcierania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.