Czy to mogło doprowadzić do zapłodnienia?

Witam, podczas pettingu bez penetracji preejakulat partnera mógł znaleźć się w na moich narządch płciowych, oraz jestem w dniu owulacji. Jakie jest ryzyko ciąży i czy zastosowanie tabletek dzień po byłoby uzasadnione w takiej sytuacji? Jestem dziewicą i z chłopakiem jeszcze nie uprawiamy seksu, lecz boję się że to mogło doprowadzić do zapłodnienia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

petting bez penetracji dróg rodnych i bez wytrysku nie jest obarczony ryzykiem zapłodnienia, nawet w dni płodne kobiety czy podczas owulacji.

Natomiast trudno oceniać zasadność zastosowania tabletki dzień po w tej sytuacji, ponieważ całkowicie wykluczyć zapłodnienia, tylko na podstawie Pani opisu, się nie da. Petting jest formą seksu bezpieczną od ryzyka zapłodnienia tylko pod warunkiem zachowania ostrożności – chodzi przede wszystkim o bezwzględne unikanie penetracji pochwy penisem. Natomiast ejakulacja na genitalia partnerki nie powinna prowadzić do zapłodnienia, choć znane są rzadkie przypadki przeniesienia nasienia w głąb pochwy.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat antykoncepcji awaryjnej odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle.

U Pani takie ryzyko nie zachodzi z uwagi na brak wytrysku, natomiast preejakulat po pierwsze nie musi pojawiać się zawsze i u każdego mężczyzny (to cecha osobnicza), a dodatkowo może, lecz nie musi zawierać żywe plemniki, zdolne do zapłodnienia.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Stąd też nic nie wskazuje na to, by Pani obawy były uzasadnione.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.