Czy to może skutkować zapłodnieniem?

Nurtuje mnie jedna kwestia, dlatego w miarę możliwości proszę o udzielenie mi odpowiedzi. Uprawiałam z partnerem stosunek oralny ( miałam w ustach jego przyrodzenie, na którym z pewnością był preejakulant) po jakimś czasie partner zaczął stymulować moją łechtaczkę językiem, przestał, pocałowaliśmy się i znowu pieścił moją łechtaczkę. Moje pytanie jest następujące: Czy w tej sytuacji występuje jakiekolwiek ryzyko zajścia w ciąże, skoro nie doszło do wytrysku wewnątrz pochwy, ale partner miał kontakt z moją śliną, w której zapewne były plemniki pochodzące z preejakulatu? Chyba że po tych, powiedzmy ok. 5 min od pieszczenia penisa ustami, plemniki w moich ustach były już "nieakatywne". Dodam, że jestem w trakcie dni płodnych, dwa dni przed owulacją. Wiem, że aby doszło do zapłodnienia plemniki muszą mieć odpowiednie warunki i musi dojść do wytrysku wewnątrz pochwy, ale zastanawia mnie, czy plemniki w ślinie mogą przedostać się do pochwy i skutkować zapłodnieniem? Pisząc to może wydawać się to absurdalne, ale zawsze lepiej zapytać. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie preejakulat może zawierać żywe plemniki, zdolne do zapłodnienia, ale nie jest to normą, podobnie jak to, że płyn preejakulacyjny wydzielany jest zawsze.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

W Państwa przypadku ryzyko ciąży nie istnieje – potencjalne plemniki po kontakcie ze śliną, przebywając w środowisku raczej dla nich mało sprzyjającym – głównie z uwagi na pH w jamie ustnej – nie miały szans na dotarcie do komórki jajowej. Proszę pamiętać, że choć ejakulacja w pobliżu genitaliów może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zapłodnienia, to seks oralny i teoretyczne przeniesienie żywych plemników na łechtaczkę nie jest jednoznaczne z zapłodnieniem.

Podsumowując, w opisanej sytuacji nie jest możliwe zapłodnienie, mimo dni płodnych, o których Pani wspomina. Proszę pamiętać, że seks oralny czy petting nie prowadzą do ciąży, choć ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas stosunku, co minimalizuje ryzyko przeniesienia spermy do pochwy kobiety.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/polucja-produkcja-spermy-wystepowanie-kiedy-zglosic-sie-do-lekarza-mity.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.