Czy to może być dna moczanowa?

Witam. Od dwóch miesięcy boli mnie lewa stopa a dokładnie pod małym palcem i z boku stopu wzdłuż pięty. Boli mnie również kostka. W spoczynku jest to raczej dyskomfort, ból odczuwam przy chodzeniu zwłaszcza po dłuższym siedzeniu czy po przebudzeniu oraz gdy dotykam tego miejsca. Dodam ze mój tryb życia jest siedzący i nie odżywiam się zdrowo. Czy to może być dna moczanowa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dna moczanowa objawia się silnym i nagłym bólem stawów, który pojawia się najczęściej w nocy lub nad ranem. Towarzyszy mu wzrost temperatury ciała, osłabienie, dreszcze – a więc objawy grypopodobne. Dodatkowo może wystąpić opuchlizna, wrażliwość na dotyk oraz zaczerwienienie chorego stawu.

Choć objawy te są charakterystyczne i trudno je przeoczyć, to początkowo dna moczanowa może nie dawać żadnych dolegliwości. Wykryć ją można jednak sprawdzając stężenie kwasu moczowego we krwi. Podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy może utrzymywać się nawet kilka lat, zanim dojdzie do ataku i silnych dolegliwości bólowych. Warto więc wykonać to badanie, aby potwierdzić bądź wykluczyć Pańską hipotezę.

Przyczyny, objawy oraz leczenie tej choroby zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dna-moczanowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.