Czy to może być jakaś poważniejsza choroba?

Dzień dobry. Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne (przez około 1,5 roku był to vibin mini, następnie aż do teraz Vibin). Ostatnio ginekolog powiedziała mi, że mam minimalną nadzerkę, ale nie odczuwałam żadnych dolegliwości (od czasu do czasu zdazalo się jedynie minimalne brązowe plamienie). Jestem około tydzień po zakończonej miesiączce. Dziś nie wiem z jakiej przyczyny dostałam bardzo dużego, obfitego krwawienia, krew leci wręcz kroplami (krew jest w kolorze mocnej czerwieni). Planuje udać się do lekarza, ale dla uspokojenie się chciałabym poznać państwa zdanie. Czy to może być jakaś poważniejsza choroba? ewentualnie nieplanowana ciąża? Tabletki biorę regularnie, maksymalne odstępstwa są dwugodzinne, nie miałam biegunki ani wymiotów.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się plamienia oraz krwawienia w środku cyklu. Najczęściej są one jednym z działań niepożądanych tej formy antykoncepcji.

Obfite krwawienie, o którym Pani wspomina, jest jednak niepokojące i powinna Pani udać się jak najszybciej ginekologa, aby sprawdzić, jaka jest jego przyczyna. Utrata zbyt dużej ilości krwi może doprowadzić do anemii. Nadżerka szyjki macicy raczej może doprowadzić do krwawień, zwłaszcza po stosunku, jednak jeśli jest ono obfite należy skonsultować się z lekarzem. Raczej nie ma to związku z ewentualną ciążą.

Inne pytania o krwawienia przy nadżerce umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/intensywne-krwawienie-przy-zapuszczanej-nadzerce,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadzerka-szyjki-macicy-a-krwawienie-po-stosunku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-stosunku-a-nadzerka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.