Czy to normalne, że nie robi się badań kontrolnych serca?

Moja przyjaciolka maiala guza piersi nowotwór złośliwy 3cm,ktory zostal usuniety i zastąpiony implantem.W ciagu dwoch tyg.nastapil przerzut na węzeł wartowniczy,bo glowny zostal usunięty.Dostala batalion chemi,ma za soba juz 4 czerwone,przed nia 12scie bialych,radioterapia i między czasie terapia hormonalna.Czy to normalne,ze nie robi sie badan kontrolnych serca,mimo tego,ze zglaszala nie raz lekarzowi,ze serce kilka razy dziennie sie zastrzymuje i przez kilka sekund traci oddech i czy to normalne,ze nikt nie chce jej zrobic chocby mamografi zeby zobaczyc czy guza nie ma??

Lek. Katarzyna Szymczak

Na pewno wskazana jest kontrola kardiologiczna, szczególnie jeśli to była lewa pierś (blisko serca, większe ryzyko uszkodzenia przy radioterapii), ekg być może echo serca. Kontrola onkologiczna na pewno jest i będzie prowadzona według standardów postępowania w raku piersi. W razie wątpliwości sugeruję porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam