Czy to nowotwór złośliwy?

W sierpniu 2008 roku robiłam mammografię i wynik był następujący: Sutki symetryczne o gęstym, niejednorodnym utkaniu gruczołowym, z cechami dysplazji drobno i średnioguzkowej. Widoczne rozproszone zwapnienia łagodne. Podejrzanych zagęszczeń nie stwierdzam. Skóra i tkanka podskórna niezmieniona. Wskazane badanie USG. Wykonałam zalecone badanie USG i na prawej piesi miałam torbielkę prostą na godz 12.00, 8,1x5,6 i 4,5x3,9 mm. W tym roku, tj. 15 stycznia 2010 r., zrobiłam ponownie mammografię i wynik jest następujący: Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej, centralnie jest guzek o średnicy 20 mm, skala BIRADS 0 i zalecana jest dalsza diagnostuka (USG piersi i badanie fizykalne). Dodam, iż mam 51 lat (w czerwcu b.r.), mam usunięta macicę i przyjmuję tabletki hormonalne. Operację usunięcia macicy miałam około 12 lat temu. W rodzinie nikt nie chorował na raka. Proszę o pomoc. Boję się. Co oznacza ten wynik i skala BIRADS 0? Dziękuję.

Witam serdecznie!

Skala BIRADS 0 oznacza, że na podstawie danego badania nie można wyciągnąć żadnych wniosków co do charakteru guza. Dlatego też konieczne jest wykonanie dodatkowych badań - np. USG piersi, ewentualnie biopsji cienkoigłowej.

Wynik ten nie oznacza nowotworu złośliwego. Najczęściej niejednoznaczny obraz w mammografii mogą dawać torbiele, więc proszę nie martwić się na zapas. Ponad 80% guzów piersi to zmiany łagodne.

Pozdrawiam serdecznie