Czy torbiel retencyjna w zatoce klinowej jest groźna?

Witam, odebrałem wyniki tomografii komputerowej głowy. Torbiel retencyjna w lewej komorze zatoki klinowej. Czy to coś poważnego? Czy to się leczy?

Witam!

Postępowanie powinno odnosić się do obrazu klinicznego. Ważne, aby doprecyzować z jakiego powodu wykonywana była tomografia komputerowa głowy oraz jakie dolegliwości występują u Pana w tym momencie. Istotny jest też wymiar torbieli. Torbiel to patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, która składa się różnej ilości komór, zwykle wypełnionych płynem.
Torbiele zatok zazwyczaj są zmianami łagodnymi, powstają na podłożu stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej zatok. Treść retencyjna zawiera bakterie, nabłonki i inne substancje. Zmiana na pewno wymaga uwagi. Leczenie jest ustalane w zależności od stopnia odczuwanych dolegliwości oraz wielkości torbieli. Jeżeli jest ona mała i nie daje objawów - leczenie jest zachowawcze i uwzględnia monitorowanie zmiany i jej ewentualnego wzrostu. W innych przypadkach leczenie może być operacyjne.
Proszę skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym, z którym wspólnie ustalicie dalsze postępowanie.
Pozdrawiam serdecznie!