Czy w takiej sytuacji powinienem się jednak zaszczepić?

Dzień dobry, mam złożone pytanie. Cierpię na zaburzenia lękowe. Ok. miesiąc temu ugryzł mnie nieznany pies, byłem z tym na Oddziale Zakaźnym, Pani Doktor stwierdziła że do przerwania skóry nie doszło, w związku z czym nie ma potrzeby szczepienia poekspozycyjnego na wściekliznę. W związku z tym wydarzeniem lęki się u mnie wzmogły, a ja zdecydowałem się na rozpoczęcie terapii poznawczo-behawioralnej. Kilka dni temu jednak przepomniałem sobie iż kiedyś (prawdopodobnie 2-3 lata temu) chciałem pogłaskać nieznajomego, zapuszczonego kota - ze szczątkowych wspomnień pamiętam że kot raczej nie był "wylewny", ale na pewno mnie nie ugryzł ani nie zadrapał - tego jestem pewien. Wiem jednak że wirus wścieklizny przenoszony jest w ślinie - nie jestem pewien braku kontaktu z śliną zwierzęcia, a wiem że często mam ranki po skórkach przy paznokciach rąk, wiem też że często wycierałem nos (jestem alergikiem). Z tego powodu pojawił się u mnie silny lęk: a może jednak powinienem się zaszczepić? Trudno mi samemu odpowiedzieć na to pytanie, więc zadaję je tutaj. Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro sytuacja miała miejsce kilka lat temu, to z pewnością nie doszło do przeniesienia wirusa wścieklizny. Aktualna sytuacja, która była skonsultowana z lekarzem chorób zakaźnych również nie jest powodem do niepokoju, skoro nie doszło do przerwania ciągłości naskórka.

W związku z tym, naszym zdaniem, nie ma potrzeby zadręczać się takimi rzeczami i bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na rozpoczęcie terapii. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Więcej na temat tej choroby można przeczytać w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-przez-kontakt-z-sierscia-psa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drogi-zakazenia-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takiej-sytuacji-jest-ryzyko-wystapienia-wscieklizny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.