Jak postępować po takim ugryzieniu przez psa?

Zostałem ugryziony przez psa w pośladek, przez warstwę ubrań. Ubrania nie zostały uszkodzone, pod nimi wskutek mechanicznego ściśnięcia skóry doszło do zaledwie niewielkiego zdarcia naskórka, jednak nie do krwi. Po 3-4 dniach nie było już śladu na skórze, dziś nie potrafię nawet dokładnie wskazać miejsca ugryzienia, odczuwalny jest jedynie ogólny ból pośladka, przypominający trochę zakwasy mięśni po ćwiczeniach (identyczny jak bezpośrednio po ugryzieniu). Od zdarzenia minęło 2,5 tygodnia, jednak od paru osób usłyszałem niepokojące informacje dotyczące możliwości zarażenia się wścieklizną i od paru dni jestem w stresie. Czy powinienem się stresować tą sytuacją, jakie kroki powinienem przedsięwziąć i czy nie jest za późno na ewentualne działania?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w sytuacji, gdy nie doszło do przerwania naskórka i krwawienia, a ubrania pozostały w nienaruszonym stanie, nie ma powodów do obaw.

Wirus wścieklizny przenosi się przez ślinę. Jeśli więc ślina zwierzęcia, które Pana ugryzło, nie dostała się do krwiobiegu lub błon śluzowych, to nie ma zwiększonego ryzyka zachorowania na wściekliznę. Ponadto jeżeli ma Pan możliwość obserwacji zwierzęcia, to proszę to uczynić. Zwierzę chore na wściekliznę nie przeżyje zbyt długo.

Jeśli mimo to stresuje się Pan tą sytuacją lub nadal odczuwa dolegliwości bólowe w miejscu ugryzienia, to proszę udać się do lekarza i poprosić go o dalsze zalecenia.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-psa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-nieszczepionego-psa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-psa-a-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.