Czy w tej sytuacji jest szansa, że mogę zajść w ciążę?

Witam, moje pytanie dotyczy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych hormonalnych SLINDA 4mg. To są moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Zaczęłam przyjmować je w drugi dzień miesiączki, a już po dwóch tabletkach zaczęłam współżyć bez innego zabezpieczenia, czyli bez prezerwatywy. Czy w tej sytuacji jest szansa, że mogę zajść w ciążę, czy jestem w pełni chroniona, bo na ulotce pisze, że już od pierwszej tabletki jest się zabezpieczonym? Pozdrawiam
KOBIETA, 21 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. W przypadku przyjmowanych przez Panią tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli rozpoczęto ich stosowanie nie później niż 24 godziny od wstąpienia miesiączki, jest Pani chroniona już od pierwszego dnia. Jest Pani również zabezpieczona przed ciążą podczas przyjmowania tabletek placebo. Proszę również uważnie przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Należy jednak pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne prowadzą do zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę i mogą pomóc w leczeniu problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, o czym można przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na temat działania tabletek antykoncepcyjnych:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/schematy-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-ktorym-dniu-cyklu-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.