Czy w tej sytuacji mogło dojść do jakiegoś zakażenia?

Gdy wynosiłem starą pufę z domu wystawały z niej małe gwoździe i przypadkowo jeden z tych gwoździ ukłuł mnie w dłoń - gwóźdź był lekko zardzewiały, rana (o ile tak ją można w ogóle nazwać) wydaje się strasznie płytka (nie widziałem żadnej krwi, małe zaczerwienienie które po 30 minutach nie było widoczne) i w mniej niż minutę po ukłuciu przemyłem ją wodą utlenioną i spirytusem salicylowym. Kilka minut potem przemyłem ręce dużą ilością mydła. Pół godziny później, przed wyjściem z domu przetarłem jeszcze ranę spirytusem. Szczepienie na 19 rok życia odbyłem /- rok temu. Teraz, kilka godzin później, ledwo widać miejsce ukłucia. Mam wrażenie że zrobiłem wszystko co potrzeba, ale jestem przewrażliwiony na punkcie zakażeń i chciałem się upewnić.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za przesłane pytanie oraz zaufanie do naszego portalu.

Biorąc pod uwagę małą wielkość rany oraz fakt, że jest Pan zaszczepiony przeciwko tężcowi, jest bardzo mało prawdopodobne, że mogło dojść do zakażenia. Tym bardziej, że laseczki tężca występują w ziemi lub miejscach, które miały kontakt z odchodami zwierząt, przede wszystkim koni.

Ponadto, bakterie te rozwijają się w warunkach beztlenowych, czyli w ranach głębokich. W przypadku Pańskiej rany jest to raczej niemożliwe. Zakażenia innymi patogenami zwykle również związane są z głębokimi i rozległymi ranami oraz brakiem zastosowania jakichkolwiek kroków w celu dezynfekcji czy odkażenia chorego miejsca.

Pan postąpił bardzo właściwie, przemywając ukłute miejsce wodą utlenioną i etanolem. Jednak w przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian w rejonie rany, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-tezec https://zdrowie.parenting.pl/tezec https://portal.abczdrowie.pl/tezec-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.