Czy doszło do przeniesienia tężca?

Mam pytanie odnośnie możliwości zarażenia się tężcem poprzez ranki na dłoniach. Zimą mam zawsze mocne pęknięcia skóry na dłoniach aż do krwi. Czy przez takie coś można gdzieś zarazić się tężcem dotykając różnych rzeczy? Podobno ostatnie szczepienie na tężca ma się w 19. roku życia ale nie umiem znaleźć książeczki żeby sprawdzić czy rzeczywiście byłam wtedy szczepiona bo jakoś nie pamiętam żeby mając 19 lat miałam jeszcze jakieś szczepienie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Choroba, o której Pani pisze występuje dość rzadko, głównie ze względu na profilaktykę szczepień oraz przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności.

Tężec jest zakaźną chorobą układu nerwowego, poprzez działanie toksyny tężcowej, która jest wytwarzana przez laseczkę tężca. Bakteria ta występuje powszechnie w glebie, wodzie oraz przewodzie pokarmowym zwierząt. Aby doszło do zakażenia, musi być kontakt z uszkodzą tkanką skórną. Czynnikami, które sprzyjają zakażeniom są warunki beztlenowe, gdzie w takim środowisku namnażają się bakterie. Objawy mogą pojawić się od 3 dni do dwóch tygodni od zakażenia, a zaliczyć do nich można: zmęczenie, senność, bóle głowy, pocenie się, zaczerwienienie twarzy, a także skurcze mięśni, powodujące szczękościsk.

W przypadku szczepień, ostatnia obowiązkowa dawka jest w wieku 19 lat i występuje, jako skojarzona szczepionka wraz z błonicą. Prawdopodobnie przyjęła Pani tą dawką szczepionki, jeżeli był przestrzegany kalendarz szczepień. Należałoby zaznaczyć, że odporność przeciw tężcowi zmniejsza się wraz z upływem czasu. Dlatego, zalecane jest dla osób dorosłych przyjmowanie dawki przypominającej, co 10 lat. Może to być szczepienie pojedyncze przeciwko tężcowi, ale również skojarzone wraz z błonicą i krztuścem.

Z racji odległości, trudno jest określić ryzyko zakażenia się omawianą bakterią. Zalecamy Pani, zatem konsultację z lekarzem internistą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie, istnieje bardzo mała szansa, że mogłaby się Pan zarazić.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tezec

https://portal.abczdrowie.pl/tezec-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.