Czy w tej sytuacji można wykorzystać nasienie do inseminacji?

W przypadku pacjenta po wazektomii, jaka jest szansa że nasienie pobrane z najądrza będzie mogło być wykorzystane do inseminacji? Pytam w kontekście reakcji autoimmunologicznej, która podobno może wystąpić po zabiegu wazektomii. W różnych źródłach prawdopodobieństwo takiej reakcji jest podawane z wielką rozbieżnością, czasem także (w tym na tym portalu) możliwość jej wystąpienia bywa przemilczana. Proszę o rozwianie moich wątpliwości w tej kwestii.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku wazektomii, może dojść do wystąpienia reakcji autoimmunologicznej przeciwko plemnikom, które gromadzą się w jądrach po odcięciu przewodów najądrza. Jest to rzadkie zjawisko, ale może wystąpić u niektórych pacjentów.

W związku z tym, jeśli chodzi o wykorzystanie nasienia pobranego z najądrza po wazektomii do inseminacji, istnieje ryzyko, że reakcja autoimmunologiczna wpłynie na zdolność plemników do zapłodnienia. Oznacza to, że szansa na skuteczną inseminację może być zmniejszona. Niemniej jednak, nie ma jednoznacznych danych na temat dokładnego prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji autoimmunologicznej po wazektomii.

Jeżeli wykonując wazektomię mężczyzna będzie chciał mieć w przyszłości dzieci, zalecamy przed takim zabiegiem oddanie nasienia do biobanku, co da szanse na zapłodnienie komórki jajowej w przyszłości.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wazektomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.