Czy w ten sposób można zarazić się wścieklizną?

Dzień dobry. Mam pytanie, czy można się zarazić wścieklizną bądź inną chorobą od psa głaskając go? Dopiero po pogłaskaniu psa zauważyłem,że na palcu mam małą ranę, trochę mocniejsze natarcie naskórka, skóra wydaje się delikatnie nacięta i czerwona. Pies mnie nie polizał, tylko głaskałem go po głowie i sierści na plecach psa. Jest on szczepiony regularnie, co roku, lecz w tym roku jeszcze nie był zaszczepiony przeciw wściekliźnie, objawów niepokojących nie ma. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie ma zagrożenia wścieklizną w takim przypadku. Wirus wścieklizny wydziela się ze śliną chorego psa i jest groźny jeśli dostanie się do rany. Chory pies w ciągu 10-14 dniach zdycha. Jeśli mamy możliwość obserwowania pieska i nie dzieje się z nim nic groźnego, a w szczególności piesek żyje to i my możemy być pewni, że nic nam nie grozi.