Czy z moją ciążą jest wszystko dobrze?
Witam! Spóźniał mi się okres, zaczęłam tyć, bolały mnie piersi... Ciąża :) -dowiedziałam się z testu płytkowego i potwierdziłam u ginekologa 12 marca 2010. Pani doktor z usg odczytała czas ciąży na 5 tydzień i 2 dni. Nie usłyszała serduszka, więc zastrzegła, że nie powinnam się cieszyć. Przepisała mi luteinę (2x2 dziennie co 12 godzin dopochwowo) i kwas foliowy. Od kiedy zaczęłam brać tabletki - w nocy męczą mnie potworne wręcz bóle brzucha, wzdęcia i uczucie wypchania kamieniami. Na dodatek budzę się ok. 1 w nocy i nie mogę spać przez 3, czasem 4 godziny. Potrafię siedzieć w łazience dobre pół godziny - może to nie biegunka, ale na pewno luźny stolec. Wcześniej - w styczniu - leczyłam się na mały refluks żołądka, ale nie miałam problemów " z tej strony". Inna sprawa, która mnie zmartwiła to to, że przestały mnie boleć piersi, choć jeszcze parę dni temu nie potrafiłam dopiąć biustonosza... Zaniepokojona zrobiłam 12 marca badanie na beta-HCG, 14 ponownie. Wyniki : 8617, a po 48 h - 16000. Czy te wyniki są prawidłowe, czy powinnam się czymś martwić? Wizytę u ginekologa mam dopiero za parę dni i chyba zaczynam panikować...

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Czy w ciąży należy jeść za dwoje?
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Czynność serca zarodka można uwidocznić w badaniu USG około 6 tygodnia ciąży, dlatego przy poprzednim badaniu, mogła nie występować. Nie należy sie jeszcze tym bardzo martwić. Podczas kolejnego bandania serduszko może już być widoczne.
Luteina czasem powoduje dolegliwości żółądkowo-jelitowe, w tym biegunki. Warto się jednak przemęczyć dla zdrowia dziecka. Przy kolejnej wizycie u lekarza trzeba go poinformować o dolegliwościach. Może zmiana preparatu hormonalnego na inny, zawierający tę samą substancję, zmniejszy nieprzyjemne objawy.
Jeżeli jednak bóle brzucha będą narastać lub dołączy się krwawienie z dróg rodnych musi się Pani udać na ginekologiczną izbę przyjęć - mogą to być oznaki poronienia.
Badanie hCG jest w normie. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży stężenie tego hormonu powinno się podwajać co drugi dzień (do około 8-12 tygodnia ciąży), co można zaobserwować w Pani wynikach.
Proszę się nie martwić na zapas. Na razie badania nie wykazują nieprawidłowości. Przy kolejnej wizycie wszystko powinno się wyjaśnić.