Czy zabieg LEEP w 17 dniu cyklu jest bezpieczny?

Czy zabieg Leep w 17 dniu cyklu jest bezpieczny? Dodam, że pierwsza wizyta została przesunięta, czy poczekać do następnej miesiączki i umówić się zaraz po zakończeniu. Proszę o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zabieg LEEP określany również jako elektrokonizacja szyjki macicy to zabieg chirurgiczno-ginekologiczny wykonywany w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego.

Polega on na wycięciu fragmentu szyjki macicy w celu wykonania dalszej diagnostyki lub usunięciu nieprawidłowej tkanki znajdującej się na szyjce macicy.

Zabieg ten przeprowadzany jest w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Najlepsze są dni następujące tuż po krwawieniu menstruacyjnym, gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań w postaci endometriozy.

Obawiam się więc, że 17. dzień cyklu może być nieodpowiednim terminem, jednak aby mieć pewność, czy zabieg LEEP będzie wykonany w terminie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który podejmie taką decyzję.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wykonac-zabieg-konizacji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-zabieg-leep-wykonuje-sie-do-10ego-dnia-po-zakonczeniu-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wykonac-leep-po-miesiaczce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.