Czy zapomniana tabletka może wpłynąć na zajście w ciążę?

Witam! Stosuję tabletki antykoncepcyjne A***. Do tej pory brałam wszystkie regularnie. Aż do dziś - wzięłam 16. tabletkę w sobotę, w niedzielę zapomniałam, w poniedziałek nie spostrzegłam różnicy i wzięłam tabletkę z niedzieli, czyli 17. Dopiero dziś (we wtorek) zauważyłam, że jest jedna tabletka za dużo. Wzięłam od razu dwie – 18. i 19. Jestem w dużym stresie, ponieważ dziś uprawiałam seks bez dodatkowego zabezpieczenia (przed tym, jak zauważyłam błąd w braniu tabletek). Planuję teraz - zgodnie z instrukcją - nie robić przerwy w tabletkach, ale czy istnieje szansa na ciążę. Czy robić test? Jeśli tak, to kiedy? Błagam o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ze względu na pominięcie tabletki na początku trzeciego tygodnia blistra, należy wdrożyć postępowanie zalecane przez producentów. W Pani sytuacji jest to przyjęcie zaległej tabletki, co już Pani uczyniła oraz zaniechanie 7-dniowej przerwy, co zamierza Pani z kolei zrobić. Takie postępowanie gwarantuje utrzymanie działania antykoncepcyjnego poprzez dalsze zablokowanie owulacji. Taki mechanizm pozwala uznać odbyty stosunek za zabezpieczony.

Pozdrawiam