Zapomniana 18 tabletka

Witam. Mam 21 lat. Biorę R*** od 5 miesięcy zawsze o godzinie 23. Wczoraj w tym czasie współżyłam z chłopakiem i zapomniałam wziąć tabletki. Jest to 18 tabletka z blistra. Dzisiaj się zorientowałam i szybko wzięłam... Niestety, minęło już 12 godzin. Czy jest ryzyko ciąży? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjęcie tabletki z opóźnieniem większym niż 12 godzin należy potraktować jako pominięcie tabletki. Proszę zajrzeć do ulotki stosowanych przez Panią pigułek i poszukać instrukcji postępowania w razie pominięcia tabletki w ostatnim tygodniu cyklu. Najprawdopodobniej (ale proszę to sprawdzić) jest tam zalecone, aby w przypadku pominięcia pigułki w 3 tygodniu zakończyć opakowanie, a potem pominąć 7-dniową przerwę i od razu przejść do nowego opakowania. W przypadku pominięcia przerwy między opakowaniami miesiączka może wystąpić pod koniec drugiego blistra. Może wystąpić także plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe podczas przyjmowania drugiego blistra. Innym sposobem jest rozpoczęcie 7-dniowej przerwy w dniu, w którym pominięto tabletkę, a po przerwie rozpoczęcie nowego opakowania (niedokończone stare opakowanie trzeba wyrzucić). Jeżeli postąpi Pani według zaleceń producenta leku, ochrona przed ciążą będzie najprawdopodobniej zachowana.

Pozdrawiam!