Pominięta tabletka z pierwszego opakowania (2 dni)

Witam, zażywam tabletki antykoncepcyjne od 2 miesięcy. Po 7-dniowej przerwie powinnam wziąć tabletkę z kolejnego opakowania, jednak kolejne opakowanie udało mi się zakupić dopiero trzy dni później. Miałam więc 9-dniową zamiast 7-dniową przerwę, zanim zażyłam pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania. Jak długo powinnam zachować abstynencję lub dodatkowo się zabezpieczać: 7 dni czy też dopóki nie skończy się bieżące opakowanie tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli współżyła Pani podczas przerwy między opakowaniami, to niestety istnieje ryzyko ciąży - proszę wykonać test ciążowy za jakieś 3 tygodnie.

W Pani przypadku trudno przewidzieć skuteczność antykoncepcyjną tabletek w tym cyklu... Rozpoczęcie nowego opakowania zbyt późno należy potraktować jako pominięcie dwóch pigułek w pierwszym tygodniu cyklu... Chyba najlepiej będzie, jeśli będzie Pani stosować dodatkową antykoncepcję przez cały ten cykl, przez 7 dni przerwy (można tę przerwę pominąć i od razu przejść do nowego blistra) oraz przez pierwszych 7 dni zażywania pigułek z nowego opakowania. Wiem, że to dość długo, ale chyba warto podjąć takie środki ostrożności.

Pozdrawiam!