Czy rozpoczynać nowe opakowanie?

Biorę tabletki antykoncepcyjne o godzinie 21.00. Jednak ostatnio gdy wyciągałam 6 tabletkę z opakowania (to był piątek godz. 21) zadzwonił telefon, z roztargnienia położyłam ją na półce. Następnego dnia tj. sobota wzięłam tabletkę o zwykłej porze będąc przekonana, że biorę wszystko zgodnie z planem. Dopiero w niedzielę o 6 rano zorientowałam się, że tabletka leży na półce i wtedy ją dopiero wzięłam. Nie wiedziałam czy te tabletki traktować jako 2 pominięte czy też jako jedną pominiętą. (zgodnie z ulotka powinnam była wziąć po tych 2 pominiętych dniach kolejne 2 tabletki na raz). Jednak tego nie zrobiłam i brałam je tak jak powinnam czyli do 21 tabletki. Teraz jestem w trakcie 7dniowej przerwy. Czy przez ten stan zaburzenia cyklu może wpłynąć on źle na kolejne opakowanie tabletek tzn. czy powinnam zrobić przerwę zanim rozpocznę kolejne opakowanie czy bez obaw mogę po tej 7dniowej przewie rozpocząć nowe opakowanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
W przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do stosunku istnieje ryzyko ciąży. Dlatego nie ma potrzeby wydłużanie przerwy. Po 7 dniowej przerwie należy normalnie rozpocząć kolejne opakowanie. Jedynym warunkiem jest wykluczenie ciąży przed kolejnym opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam