Czy zażycie rano tabletki Eutyroxu mogło wpłynąć na wyniki?

Wiram. Oboje z mezem planyjemy ciaze. 29.08 robilam badania tsh . 19.09 bylam z wynikami u endokrynologa tsh 4.24 . przepisal eutyrox i zlecil badania. 21 zrobilam badania. Tsh z wynikiem 1.95. Czy zazycie rano tabletki eutyroxu moglo wplynac na wyniki?

Dzień dobry,

Powszechnie przyjęte jest, że oceny TSH dokonujemy ok. 24 godzin od ostatniej dawki leku, czyli w dniu badania lek połykamy po pobraniu krwi. Jednak ok. 10% endokrynologów wbrew temu co zalecają podręczniki i o czym powtarza się na zjazdach endokrynologicznych zaleca oznaczenie TSH po tabletce. W rzeczywistości nie ma to aż tak dużego wpływu, aczkolwiek gdyby połknęła Pani tabletkę wg powszechne przyjętych wytycznych TSH byłoby nieco wyższe. Przyjęcie Euthyroxu nieznacznie mogło obniżyć TSH i nieco podwyższyć FT4 w próbce krwi pobranej do badania. Jednakże różnice nie byłyby zbyt duże. Jeśli planuje Pani ciąże, to wg aktualnych wytycznych TSH powinno być < 2,5 (optymalnie 1-1,5). Z tego co widzę, to stężenie TSH całkiem szybko uległo obniżeniu. Jak zajdzie Pani w ciążę, proszę sprawdzić TSH i FT4 i zgłosić się do endokrynologa. W ciąży dawki leku powinny być zmodyfikowane.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych