Czy zespól policystycznych jajników stanowi zagrożenie dla ciąży?

Witam serdecznie, mam 26 lat i mieszkam w Anglii. Kilka miesięcy temu lekarz stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników i namawiał, żeby zdecydować się na dziecko, jeżeli jeszcze planujemy (mamy już 2,5 letniego syna), bo szanse z roku na rok będą maleć, więc już od miesiąca staramy się o dzidzię.

Ostatni raz okres miałam 25 lipca, dodam że miesiączkuję nieregularnie, bywało tak, że nie miałam okresu nawet miesiąc, stąd udałam się do lekarza, który stwierdził właśnie to schorzenie. Powinnam dostać okres pod koniec sierpnia - niestety już jest 07.09 i na razie niestety nic.

Wczoraj pierwszy raz zauwazyłam brązowe plamienia, występują niezbyt obficie, ale są. Wizytę mam na piątek 10.09, ale już teraz nurtują mnie pytania: czy mogę być w ciązy? Czy jeśli tak - to może to być ciąża zagrożona, czy tylko spowodowana tym PCO? Proszę o odpowiedź.

Witam!

Nieregularne miesiączki to częsty objaw zespołu policystycznych jajników, który rzeczywiście może prowadzić do dużych problemów z płodnością.

Plamienia, które Pani opisuje mogą być objawem ciąży. Czasami podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobieta obserwuje plamienia lub niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Jego obecność nie oznacza, że ciąża jest zagrożona. Jest ono mniej obfite niż normalna miesiączka i trwa krócej. Plamienie to może też być objawem choroby podstawowej (PCO).

Aby rozwiać powyższe wątpliwości może Pani wykonać w domu test ciążowy (do badania najlepiej użyć pierwszego porannego moczu) lub oznaczyć stężenie HCG we krwi w laboratorium (bardziej wiarygodna metoda).