Czym jest symulacja?

Witam!

W związku z odpowiedzią na moje poprzednie pytanie o nr 6667, mam kolejne odnośnie tego, na czym dokładnie polega symulacja - czy to się dzieje na drodze lęku i co to znaczy? Czy w momencie odczuwania silnego lęku można mieć omamy, urojenia, wrażenie przyspieszania otoczenia lub natężenia dźwięków? Dziękuję, pozdrawiam!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Symulacja to inaczej udawanie choroby, na którą w rzeczywistości się nie choruje. Symulacja raczej nie bierze swojego źródła z lęku. Symulant to osoba, która świetnie kontroluje objawy chorobowe – najczęściej w celu uzyskania konkretnych korzyści, np. zwolnienia lekarskiego, renty albo po prostu w celu zintensyfikowania zainteresowania swoją osobą wśród rodziny, przyjaciół czy znajomych. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to jak najbardziej w silnych stanach lękowych można doświadczać epizodów psychotycznych – omamów, urojeń, mieć wrażenie przyspieszania otoczenia albo natężenia dźwięków (derealizacja). Silnym zaburzeniom nerwicowym, różnego rodzaju fobiom mogą towarzyszyć zaburzenia myślenia i percepcji (postrzegania). Więcej na ten temat można przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-myslenia http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychotyczne

Pozdrawiam