Dlaczego boli mnie prawa pierś i prawe ramię?

Witam,

mam na imię Justyna i mam 24 lata. Od 3 miesięcy tuż po okresie pojawia się w okolicach prawej piersi dziwny ból. Na początku myślałam, że to tylko prawa pierś mnie boli, ale teraz czuję, że boli mnie także bark, cała prawa ręka i mam dziwne uczucie bolącego bicepsa. Dodam, że 3 miesiące temu ból ten mógł spowodowany być rzucaniem - którym mogłam nadwyrężyć sobie rękę. Jednak pojawia się on dość regularnie - już 3 raz z rzędu i nie wiem co robić. Środków przeciwbólowych nie przyjmuję, gdyż ból nie jest aż tak silny, nie mniej jednak jest on dość odczuwalny.

Proszę o poradę.

Witam serdecznie!

Ból okolicy piersi nie musi być spowodowany problemami z samymi piersiami. Sądząc po opisie, u Pani prawdopodobną przyczyną bólu jest tzw. nerwoból czyli ból wynikający z podrażnienia nerwu odpowiadającego za czucie danej okolicy klatki piersiowej. Nerwoból bywa konsekwencją przeciążenia kręgosłupa lub nadwyrężenia mięśni tułowia lub kończyn.

Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, lub nawraca wtedy należy poszukać jego przyczyny. Być może tkwi ona w zbytnim obciążeniu kręgosłupa lub ręki podczas sportu lub w życiu codziennym. Czasami dochodzi do strukturalnych zmian w stawach lub kręgosłupie, w przypadku których konieczne jest leczenie lub rehabilitacja.

Uważam, że powinna Pani odwiedzić lekarza ortopedę, który zaleci odpowiednie postępowanie. To co może Pani zrobić już dziś to: unikanie jednostronnego obciążenia (ciężar - jak np. zakupy należy rozkładać równomiernie na obie ręce), zadbanie o wygodną bieliznę (stanik nie powinien uciskać ciała ani piersi), wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie tułowia, ale jednocześnie które ich nie obciążają (czyli np. pływanie, pompki, ćwiczenia rozciągające).

Pozdrawiam serdecznie