Dlaczego konieczne jest MR w tej sytuacji?

Witam . Mojemu 23 letniemu synowi wypał bark po raz 3 w ciągu 4 lat . Lekarz dał skierowanie na rezonans magnetyczny. Niestety nic nie wyjaśnił dlaczego to badanie . Proszę powiedzieć. dlaczego je się wykonuje w jakim celu .bark wypadł dwa razy w czasie grania siatkówki a teraz w pracy. Dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 48 LAT 11 miesięcy temu

Dzień dobry.

Oprócz badania przedmiotowego w diagnostyce zwichnięcia stawu ramiennego konieczne jest wykonanie badań dodatkowych.

Standardowo wykonywane jest zdjęcie RTG w co najmniej w dwóch projekcjach zwykle są to projekcje przednio tylne i boczna.

W przypadku Pani syna może okazało się, że jest bardziej złożonym zwichnięciem trudno do oceny, trudnych do oceny na klasycznych zdjęciach rentgenowskich, konieczne było wykonać rezonans magnetyczny.

Tym bardziej, że rezonans magnetyczny jest o wiele bardziej dokładniejszym badaniem niż standardowe zdjęcie rentgenowskie czy USG.

Na wspomnianych projekcjach RTG ani USG nie zawsze widoczne są zmiany ponieważ tylko obraz rezonansu magnetycznego przedstawia kości i tkanki miękkie.

Obraz najlepszej jakości z badania otrzymujemy w projekcji 3D dzięki technologii 3T.

Lekarz który przeprowadził dokładny wywiad i badanie fizykalne stawu najlepiej ocenił stan stawu i zlecił odpowiednią diagnostykę obrazową tym bardziej, że nie jest to pierwszy przypadek.

Pozdrawiam