Dlaczego miesiączka jest słabsza?

W niedzielę wieczorem dostałam okresu, z niedzieli na poniedziałek miałam silne bóle mentruacyjne. Dzisiaj mija 5 dzień menstruacji,ale niepokoi mnie to, że jest mniej obfita niż zawsze. W sobotę z partnerem uprawialiśmy stosunek bez zabezpieczenia, ale również nie było wytrysku. Oznacza to początki ciąży?czy mogą być jakieś inne przyczny mniej obfitej miesiączki

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyjmuje się, że optymalny i zdrowy czas trwania miesiączki wynosi od 3 do 7 dni. W Pani przypadku, jeżeli krwawienie powoli ustępuje 5 dnia, jest to normalny stan i raczej nie jest spowodowany ciążą.

O mniej obfitych miesiączkach możemy mówić wtedy, kiedy trwają one krócej niż 3 dni i ilość utraconej krwi jest mniejsza niż 30 ml.

Co do ewentualnej ciąży, to dla pewności i spokoju ducha może Pani wykonać test ciążowy co najmniej 10 dni po ryzykownym stosunku. Jeżeli nie planuje Pani dzieci, zalecamy stosowanie środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy lub terapie hormonalne. Stosunek przerywany nie jest najlepszym sposobem zabezpieczenia, ponieważ nawet jeśli nie dochodzi do wytrysku, to dalej jest możliwość zapłodnienia poprzez preejakulat.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, z których dowie się Pani więcej o antykoncepcji oraz o tym, jak prawidłowo wykonać test ciążowy:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.