Dlaczego nie mam okresu po odstawieniu antykoncepcji?

Witam, mam 25 lat jestem kobietą. Miesiąc temu miałam okres, w grudniu już nie dostałam, zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Pół roku temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, czy mam jakieś zaburzenia? Z mężem planujemy potomstwo. Czy jest taka możliwość, że mogę wcale nie mieć dzieci? Błagam, pomóżcie bo nie wiem co mam robić.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Oczywiście może dochodzić u Pani do zachwiań gospodarki hormonalnej, w efekcie czego menstruacje stały się nieregularne, a zajście w ciążę może być utrudnione. Nie muszą mieć one związku z odstawionymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Może być to również jednorazowe zaburzenie, związane z osłabieniem odporności, stresem, chorobą, etc. Proszę się więc na razie nie niepokoić.

W Pani przypadku rozsądnym działaniem będzie rozpoczęcie intensywnych starań o dziecko, połączonych z obserwacją własnego organizmu. Szczególną uwagę należy poświęcić identyfikacji dni płodnych oraz regularności cyklu. Jeśli cykl się ureguluje, będą występować dni płodne, to może Pani dać sobie i mężowi kilka dobrych miesięcy na zajście w ciążę, przed ewentualnym szukaniem pomocy u ginekologa, który się specjalizuje w leczeniu niepłodności. W przeciwnym wypadku ową wizytę można przyspieszyć.

Pozdrawiam serdecznie!