Dlaczego tak chudnę ze stresu?

mam 18lat.w ostatnich miesiącach miałam bardzo dużo stresu w dodatku od zawsze miałam niedowage ale po tym stresie schudlam jeszcze bardziej. już teraz stres minął, ale ja czuję nagal ogromny lęk,ale nie wiem z jakiego powodu, zwykle rano wstaje i cała się trzęse z nerwów i biegnę do toalety z biegunka. często boli mnie głowa, ostatnio nawet wymiotowalam. badania krwi w normie, ale czuję się coraz gorzej i lęk narasta,a kilogramów ciągle coraz mniej. co robić? do kogo się zgłosić o pomoc?

Mgr Agnieszka Nowak

Witam Panią,
Rozumiem, że była Pani u lekarza z tymi objawami i wykonała Pani zlecone przez niego badania? Trzeba mieć jasność, że objawy, które Panią niepokoją, nie mają innego podłoża niż psychosomatyczne. Faktycznie może tak być, że z powodu nadmiernego obciążenia emocjonalnego pojawiają się problemy natury somatycznej. Jeśli mijają wraz ze zmianą sytuacji, nie ma powodu do większych obaw, ale skoro utrzymują się u Pani, a wręcz nasilają to myślę, że dobrze byłoby zgłosić się do psychologa (najlepiej jednocześnie psychoterapeuty)- możliwe, że trudno Pani samej dotrzeć do sedna problemu w swoim przeżywaniu, żeby objawy zniknęły, specjalista powinien być w stanie Pani w tym pomóc.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
zalecałabym konsultację internistyczną , w celu wyeliminowania chorób somatycznych, należy sprawdzić morfologię.Jeśli będzie wszystko w porządku,
wskazana jest konsultacja psychiatryczna, w celu leczenia farmakologicznego lub psychoterapia zalecałabym poznawczo - behawioralną, psychoedukację. Pacjentka i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
Pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam serdecznie