Dlaczego tracę na wadzę, ale mimo tego obwód mojego ciała się powiększa?

witam serdecznie, dlaczego tak jest że tracę na wadze, jjem mniej, a obwody ciągle rosną, ubrania coraz ciaśniejsze.

Dzień dobry,
Trudno na podstawie tak małej ilości informacji udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Może obwody są źle mierzone tzn. za każdym razem w innym miejscu? Może pojawiają się obrzęki? Najlepiej i najłatwiej byłoby zrobić analizę składu ciała - można ją zrobić w praktycznie każdym gabinecie dietetycznym. Robiąc dwie analizy np. w odstępie jednego miesiąca dietetyk będzie w stanie powiedzieć co faktycznie jest przyczyną opisanej przez Panią sytuacji. Może zdarzyć się sytuacja, że zmniejsza się masa mięśniowa a wzrasta masa tłuszczowa. Na zwykłej, domowej wadze może to oznaczać spadek masy ogólnej natomiast wzrost obwodów. Dzieje się tak ponieważ jeśli np. straci Pani 2 kilogramy mięśni a zyska 1 kilogram tkanki tłuszczowej wynik na wadze oznaczał będzie -1kg a obwody będą większe. Tkanka tłuszczowa zajmuje większą objętość niż tkanka mięśniowa i dlatego tracąc tkankę mięśniową a budując jednocześnie tkankę tłuszczową może zdarzyć się sytuacja spadku kg i wzrostu obwodów
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk Gryfice