Dlaczego upały są niebezpieczne i kto powinien najbardziej uważać?

Witam serdecznie! W związku z aurą, jaka obecnie panuje w naszym kraju, mam namyśli silne upały, chciałem zapytać, dlaczego są one tak bardzo niebezpieczne? Nie mam na myśli tu udarów słonecznych, bo to oczywiste zagrożenie, ale chodzi mi o ludzi, którzy mają problemy z krążeniem, nadciśnieniem itp. Co dokładnie powoduje zagrożenie i jak się uchronić od ewentualnego niebezpieczeństwa?
ponad rok temu

Witam!

Należy pamiętać, że przegrzanie organizmu wskutek upałów, może być niebezpiecznie, nie tylko dla osób chorych, ale także dla zdrowych.
W trakcie upałów utrata wody z organizmu w postaci parowania z układu oddechowego oraz pocenia się, jest zazwyczaj niewspółmierna do podaży. To może prowadzić do odwodnienia, zagęszczenia krwi, spadku ciśnienia tętniczego, wzrostu akcji serca, zaburzeń elektrolitowych. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla chorych z niewydolnością krążenia, po zawale serca oraz z nadciśnieniem tętniczym.
Jak temu zapobiegać?
W upalne dni unikać przebywania bezpośrednio na słońcu, ale przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ilość wypitych płynów musi być co najmniej taka sama, jak tych utraconych wskutek pocenia się, parowania i w postaci moczu.