Ile można czekać na ciąże?

Witam serdecznie,
mam problem od dłuższego czasu nie daje sobie z tym rady. Od prawie pół roki staramy się z mężem o dziecko. Po pierwszej wizycie u ginekologa okazało się ze mam wysoką prolaktynę (lekarz nie podał mi jak wysoką, nie poznałam konkretów), zalecił mi tabletki B**** (lek stosowany w hiperprolaktynemii), po pół tabletki wieczorem, cały czas. Przy kolejnej wizycie lekarz przy badaniu powiedziała, że wszystko wraca do normy, że do 2 miesięcy mogę być w ciąży. po kolejnej wizycie przepisał mi od 16-26 dnia cyklu d**** (hormona gestagenny) i nic.

Przy ostatniej wizycie powiedział, że wszystko już wróciło do normy, prolaktyna w normie, robił mi monitoring i powiedziała, że do dwóch tygodni powinnam zajść w ciąże. Rozczarowałam się, bo dostałam miesiączkę w 24 dniu cyklu. Dzwoniłam od razu do lekarza, a pan doktor stwierdził, że przecież miałam nie dostać, że miałam być w ciąży. Ile czasu mam czekać już nie wiem czy wierzyć w to, co mówi lekarz, znów mam iść za parę dni na ten monitoring, potem znów d****. Proszę o jakąś poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Skoro jest Pani pod stałym nadzorem swojego lekarza, to proszę być spokojną- z pewnością w końcu się uda. Pół roku to na razie krótki okres prób. Nawet całkiem zdrowe, w pełni płodne pary potrzebują nieraz ponad roku, nim uda im się począć. Często też nadmierne, obsesyjne pragnienie ciąży utrudnia wręcz doprowadzenie do niej! Inną sprawą jest natomiast umiejętność rozpoznawania dni płodnych. Warto opanować tę umiejętność, by wiedzieć, kiedy szczególnie warto się starać. Owulacja ma miejsce zwykle ok. 14 dni przed miesiączką. Okres okołoowulacyjny objawia się zwiększoną ilością śluzu szyjkowego, który staje się przejrzysty i rozciągliwy, porównywany nieraz do białka jaja kurzego. Tuż po owulacji wzrasta również nieznacznie temperatura ciała- żeby to zaobserwować, konieczne są jednak codzienne, dokładne pomiary temperatury w ustach, pochwie lub odbytnicy, mniej więcej o tej samej porze, od razu po przebudzeniu. Jednak nawet bez tych obserwacji, przy spokojnym podejściu z pewnością uda się Pani zajść w ciążę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!