Interpretacja USG szyi

Witam! Od 2 tygodni odczuwam ucisk w dolnej części gardła podczas przełykania śliny lub napoi, jakby coś zalegało. Ucisk odczuwam bardziej z lewej strony. Podczas jedzenia posiłków ucisk jest mniej odczuwalny. Zrobiłem badanie USG szyi i proszę o analizę, co przedstawia wynik i w razie jakie kroki podjąć do dalszego leczenia, jakie wykonać badania. Czego po tym wyniku mogę się spodziewać. Tarczyca płat prawy - 52,8x24,3x17,7mm V=11,9ml o niejednorodnym echu, w biegunie dolnym słabo odgraniczone ognisko hypoechogeniczne średnicy 11,3mm, w biegunie górnym średnicy 8,2mm. Płat lewy 42,5x17,5x24,2mm V=9,4ml str. echa mieszana z bardzo słabo, odgraniczonymi ogniskami nieco zmniejszonej echogeniczności 9,5mm w biegunie górnym i dolnym. Ślinianki przyuszne i podżuchwowe symetryczne, bez zmian heterogennych. Węzły chłonne szyjne i podżuchwowe niepowiększone. Bardzo proszę o odpowiedź na wynik. Pozdrawiam!

Myślę, że powodem Pani dolegliwości na pewno nie są zmiany jakie zostały zauważone w badaniu USG tarczycy. Tak drobne zmiany guzkowe (około 1 cm średnicy), przy niezmienionych wielkościowo płatach tarczycy na pewno nie wywołują ucisku na gardło. Na pewno guzki wymagają dalszej diagnostyki czyli konsultacji endokrynologicznej i zapewne biopsji cienkoigłowej (zmiany o wielkości około 1 cm) z zastępowym badaniem histopatologicznym (dokładna ocena zmian pod mikroskopem). Dolegliwości być może mają podłoże laryngologiczne (może jakiś stan zapalny w gardle, może powiększenie migdałków). Oczywiście dobrze by było skonsultować się z laryngologiem. Do rozważenia po wykluczeniu przyczyn laryngologicznych wykonanie gastroskopii (ocena fiberoskopowa dolnej części gardła i całego przełyku - wykluczenie np. uchyłków).