Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 5 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak długo plemniki żyją w ciele kobiety?

Dzien dobry mam pytanie ktore mnie bardzo niepokoi… pochodzi od ginekologa. On twierdzi ze plemniki nawet jeszcze przez pare miesiecy moga byc zakonserwowane w sluzie kobiecym, i nawet jak sie mialo stosunek przed 3 miesiacami moze dojsc do zaplodnienia, bo te plemniki przezyly w macicy… czy jest taka mozliwosc zeby one 3 miesiace po stosunku bylyby jesczcze aktywne, bo ten plyn kobiecy je zakonserwowal? czy zdarza sie taki fenomen, o takiej dlugiej konserwacij plemnikow u kobiet…Nie daje mi to spokoju szukałam w iternecie jakiegoś wyjaśnienia ale nic nie znalazłam konkretnego. Bardzo proszę o odpowiedz czy ta teoria jest prawdziwa? pozdrawieam serdecznie…
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Plemniki żyją zwykle do 72h . Dodatkowo w śluz pochwowy ma niekorzystne pH, które zapobiega dłuższemu ich przeżyciu.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

Witam, Uważa się, że plemniki żyją w ciele kobiety od 5 do maksymalnie 7 dni. Zazwyczaj podaje się 72 godziny jako przeciętny czas życia plemników w ciele kobiety. Istnieje bardzo wiele różnych czynników, które wpływają na to jak długo plemniki żyją w ciele kobiety. Takie plemniki, które zostały np. na prześcieradle lub na dłoni, w suchym, nieprzyjaznym środowisku, giną zazwyczaj od razu. Uważa się, że plemnik, poza pochwą kobiety, w ciepłym środowisku o temperaturze około 37 stopni mogłyby przeżyć do 18 godzin. Jest to oczywiście maksymalny czas przeżycia plemnika, część z nich żyje znacznie krócej. To jak długo żyje plemnik zależy od warunków panujących w pochwie, od indywidualnych predyspozycji i od wielu innych czynników. Plemniki najdłużej przeżywają w środowisku ciepłym, wilgotnym i zasadowym. Jeśli w pochwie nie ma tzw. śluzu szyjkowego to plemnik żyje zazwyczaj od pół godziny do jednej pełnej doby. Jeśli natomiast śluz szyjkowy jest obecny, to w takim układzie plemniki żyją do 3 dni. Teoretycznie plemniki mogą żyć nawet do 6-7 dni. Nie jest jednak możliwe, aby żyły w ciele kobiety kilka tygodni lub tym bardziej kilka miesięcy. To, ile żyją plemniki, ważne jest przy obliczaniu dni płodnych. Ważne jest, żeby uwzględnić, że chcąc sie zabezpieczyć, nie należy współżyć kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej, właśnie m.in. ze względu na różny czas przeżycia plemników. Trzeba też pamiętać, że w płynie preejakulacyjnym również mogą znajdować się plemniki. Uważa sie, że w ciągu jednego wytrysku zostaje uwolnionych około 40 milionów plemników. Nie wszystkie mają zdolność do ruchu. Ruchliwych jest około połowy z nich czyli koło 20 milionów, a jeszcze mniejsza ilość dociera do komórki jajowej. Trudno jest przeprowadzić dokładne badania nad tym ile plemniki dokładnie żyją w ciele kobiety. Problemem są również indywidualne predyspozycje. Dlatego w wyliczeniach dotyczących dni płodnych należy przyjąć górną granicę życia plemnika.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy