Jak działa lek Y**** z innymi lekami?

Dzień dobry:) Mam pytanie odnośnie leku antykoncepcyjnego Y***. Od 5 miesięcy jestem na leku N***, ponieważ (mam dużą prolaktynę i zespół policystycznych jajników) mam problem z miesiączkowaniem, każda miesiączka była wywoływana luteiną. Dodatkowo przyjmuję leki na padaczkę O*** . Przez okres 4 miesięcy brałam N**** wraz z luteiną żeby wywołać miesiączkę. Po czym luteina została odstawiona i ginekolog przepisał mi Y****, od 14 dni wraz z pierwszym krwawieniem biorę lek Y****. Przez pierwsze 7 dni (czyli normalny czas trwania miesiączki) krwawiłam wydawało mi się że jest wszystko ok tyle, że po tych 7 dniach ja nadal plamię lub odrywają mi się jakiś skrzepy i przy tym bardzo bolą jajniki. Tak więc nieprzerwalnie od 14 dni mam plamienia, nie wiem co mam robić? Próbowałam dodzwonić się do ginekologa ale jest na urlopie, czy te krwawienie jest normalne przy wprowadzeniu leków antykoncepcyjnych, czy jednak jest to poważne i powinnam jak najszybciej iść do lekarza? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Substancją czynna preparatu O*** jest kwas walproinowy, hamując metabolizm wątrobowy zwiększa on stężenie preparatu hormonalnego we krwi.

Krwawienia śródcykliczne podczas stosowania antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych nie powinny niepokoić jeśli pojawiają się w pierwszych miesiącach od rozpoczęcia stosowania, gdyż zazwyczaj zanikają z kolejnymi cyklami. Konsultacja jest wskazana jeśli nie ustaną po 3 cyklach.

Jeśli lekarz ginekolog przed zleceniem preparatu hormonalnego został poinformowany o wszystkich przyjmowanych lekach to nie ma powodu do niepokoju.