Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie preparatów antykoncepcyjnych o najmniejszej dawce hormonów. Brałam już regulon, niestety bardzo źle się czułam, skakało mi ciśnienie, ciągły niepokój i nieprzespane noce. Lekarka zaproponowała mi plastry Evra, biorę je trzeci tydzień. Nie wiem czy to moja wewnętrzną panika, ale znów odczuwam pod koniec cyklu niepokój, duszności, lekko podniesione ciśnienie. Czy jest to normalne? Być może organizm musi się przystosować do hormonów? Dodam że choruje na nadciśnienie i PCOS - więc antykoncepcja hormonalna spełnia u mnie dwie funkcje - regulacje miesiączek i jako środek antykoncepcyjny. Wkładka też się nie sprawdziła bo niestety cyklu nie regulowała. Myślałam o pigułkach jednoskładnikowych, czy one są równie skuteczne jak te dwuskładnikowe i wyregulują cykl? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po rozpoczęciu nowej metody antykoncepcji hormonalnej organizm z pewnością musi się przystosować, więc możliwe, że objawy, które u Pani wystąpiły miały związek z produktem Evra.

Wśród działań niepożądanych występuje jedynie nadciśnienie tętnicze, natomiast uczucie niepokoju oraz duszności mogą wskazywać na zator tętnicy płucnej lub zawał serca i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Jeśli zaś chodzi o tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, to mają one zbliżoną skuteczność do tabletek dwuskładnikowych (jest ona minimalnie mniejsza w przypadku tabletek jednoskładnikowych). Różnią się natomiast składem oraz sposobem przyjmowania. Przyjmując tabletki dwuskładnikowe pojawia się krwawienie z odstawienia, natomiast przyjmując tabletki jednoskładnikowe okres nie występuje lub pojawia się nieregularnie.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutecznosc-antykoncepcyjna-tabletek-jednoskladnikowych-limetic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-skutecznosc-tabletek-jednoskladnikowych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych-jednoskladnikowych-i-dwuskladnikowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.