Jak leczy się anemię u chorego na raka?

Mój ojciec przechodzi chemio- i radioterapię związaną z leczeniem raka płuca. Od kilku miesięcy ma bardzo niską hemoglobinę poniżej 7. Lekarz rodzinny skierował go na transfuzję, po której poziom hemoglobiny się podniósł do 10. Niestety po 3 tygodniach hemoglobina była znowu bardzo niska. Ojca skierowano na następną transfuzję. Obecnie ojciec jest skierowany na czwartą transfuzję. Okres między transfuzjami się zmniejszył to dwóch tygodni.

Proszę o informacje jakie badania należy wykonać by zdiagnozować przyczynę złej morfologii i o informacje o dostępnym leczeniu.

Witam serdecznie!

Anemia prawdopodobnie wynika z toczącej się choroby nowotworowej oraz jej leczenia. Niestety często podczas intensywnego leczenia onkologicznego oprócz niszczenia komórek nowotworowych dochodzi do takich powikłań. W takiej sytuacji leczenie polega właśnie na przetaczaniu preparatów krwiopochodnych - tak więc wygląda na to że wszystko jest prowadzone jak należy. Jeżeli anemia nadal będzie się tak szybko pogłębiała być może onkolog zdecyduje o zmianie leczenia przeciwnowotworowego - wskazana jest ponowna konsultacja z prowadzącym onkologiem.

Pozdrawiam