Jak leczyć celiakię?

Witam Gdy byłem mały Wykryto u mnie z celiakia niby ta choroba jest nie uleczalna lecz słyszałem plotki że na się ją wyleczyć poprzez przeszczep kosmków jelitowych Bądź nawet przeszczep całego Rita że jest taka operacja możliwa to poproszę o informację na temat czy to jest bolesne operacja i czy jest droga

Dzień dobry,

Celiakia, nazywana również chorobą trzewną jest trwającą przez całe życie nietolerancją glutenu, a więc białka naturalnie występującego w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia. U chorych predysponowanych genetycznie, gliadyna czyli rozpuszczalna w etanolu frakcja glutenu przyczynia się do rozwoju procesów zwyrodnieniowych w obrębie jelita cienkiego, czego konsekwencją jest zanik kosmków jelitowych. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów symptomów konsumpcji nawet niewielkich ilości glutenu zalicza się biegunki, bóle brzucha, wzdęcia brzucha, zmniejszenie masy ciała, anemię, nawracające afty jamy ustnej czy osłabienie mięśni. Podstawową formą leczenia celiakii w chwili obecnej jest przestrzeganie przez całe życie diety bezglutenowej, która uwzględnia eliminację wszystkich produktów zawierających w swoim składzie pszenicę, żyto, pszenżyto i jęczmień oraz owies ze względu na możliwość zanieczyszczenia w Polsce owsa innymi zbożami. W przypadku celiakii opornej na leczenie dietą bezglutenową stosuje się leki immunosupresyjne, między innymi glikokortykosteroidy, azatioprynę, bądź cyklosporynę. Nie ma w chwili obecnej dowodów uzasadniających stosowanie innej terapii w leczeniu pacjentów z celiakią.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl