Czy rodzina osoby z wykrytą celiakią powinny poddać się kontrolnym badaniom?

Witam, u córki(32l) zdiagnozowano celiakię. Czy my rodzice i syn (28l) również musimy się przebadać.Jeżeli tak to jakie badania wykonać. Córka miała badane przeciwciała, bad.genetyczne, pobrane wycinki z jelita.

Dzień dobry,

Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie*). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych.
W przypadku podejrzenia u siebie celiakii należy podjąć następujące kroki:

Przede wszystkim należy porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu (bądź pediatrą) i omówić wszystkie niepokojące objawy.
Lekarz powinien skierować Panią do gastroenterologa. Należy pamiętać, aby bez konsultacji z lekarzem gastroenterologiem i bez dalszych badań nie przechodzić na dietę bezglutenową, gdyż może to uniemożliwić prawidłową diagnozę.
Następnym etapem jest wykonanie zleconych przez gastroenterologa badań serologicznych z krwi. Zwykle oznacza się stężenie dwóch z trzech dostępnych przeciwciał:

przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF).

Podczas diagnozowania się można wykonać także testy genetyczne i wspomnianą biopsje jelita.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga