Jak leczyć te obniżenia nastroju?

Dzień dobry. Od 2018 roku zauważyłam u siebie obniżenie nastroju, początkowo często towarzyszyło mi uczucie przygnębienia lecz szybko przemieniło się to w obojętność, która towarzyszy mi do dziś i której nie mogę się wyzbyć. Od wtedy mam również myśli samobójcze, o różnym nasileniu, czasem mam tak, że rozmyślam o tym codziennie i bez przerwy, a czasem jest to rzadsze. Ostatnie półtora roku spędziłam w łóżku, wychodziłam jedynie, gdy rzeczywiście już musiałam to zrobić. Od pewnego czasu zastanawiam się nad wizytą u psychologa lub psychiatry, ale szybko nachodzi mnie myśl, że nic mi przecież tak na prawdę nie jest I tylko się ośmieszę, a jakiekolwiek kontakty z obcymi ludźmi wywołują u mnie lęk. Co powinnam zrobić?

Witam serdecznie, opisuje Pani objawy depresyjne oraz lękowe o znacznym nasileniu. Aby sobie z nimi poradzić konieczna jest wizyta u specjalisty. Sugeruję w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza psychiatry, który będzie w stanie ocenić czy konieczna jest farmakoterapia, czy w Pani przypadku bardziej wskazane będzie podjęcie psychoterapii, czy może połączenie tych obu metod. Proszę nie zwlekać, jest Pani młodziutką osobą a im wcześniej rozpocznie się proces leczenia tym większe szanse na wyzdrowienie. Proszę nie myśleć że nic Pani nie jest czy że Pani przesadza, stany depresyjne mogą mieć również wyniszczający wpływ na nasze zdrowie somatyczne i odporność naszego organizmu. Odnośnie lęku przed obcymi -proszę pamiętać że psychiatra czy psycholog absolutnie nie będzie Pani oceniał a jak najbardziej i jak najlepiej będzie próbować Pani Pomóc. Obecnie stosowane leki są nowoczesne i bezpieczne dla organizmu, można powiedzieć że uzupełniają pewne niedobory powstałe na skutek depresji. Z kolei psychoterapia pomoże przeanalizować problem, dzięki czemu uniknie Pani rozwinięciu się podobnych stanów w przyszłości. Pozdrawiam