Jak leczyć żylaki u 25-latki?

Witam, Serdecznie prosilabym o porade dotyczaca zylakow. Ponad rok temu dostalam dosc mocnego skurczu prawej lydki a po kilku dniach pojawil sie u mnie za prawym kolanem niewielki, miekki guzek. Z czasem pojawily sie dwa kolejne. Po obejrzeniu i przeprowadzeniu USG przez chirurga w Polsce (mieszkam w Anglii), stwierdzil on niedoczynnosc wejscia i ujscia zyly odstrzalkowej. Postanowilam wiec zglosic sie do lekarza w UK i kontynuowac leczenie na fundusz. Jeden z lekarzy (niestety nie ma tutaj opcji lekarza prowadzacego..) wyslal mnie na USG i po obejrzeniu nogi stwierdzil, ze trzeba bedzie operowac. Przeprowadzono kolejne badanie USG, ktore potwierdzilo poprzednia diagnoze. Lekarz (inny), ktory konsultowal ze mna wyniki USG stwierdzil za to, ze mam dwie opcje, albo zdecydowac sie na zabieg (Microwave Varicose Veins Treatment), ktory bylby przeprowadzany pod znieczuleniem ogolnym (dodatkowe ryzyko, infekcje itd, itd...) albo nie robic z tym nic i obserwowac czy sie pogorszy czy nie, ewentualnie nosic opaske uciskowa. Jesli bylaby mozliwosc otrzymania informacji, jak taka operacja wyglada oraz fachowa opinie, co z tym dalej robic? Co przyczynilo sie do tej niewydolnosci? Z tego, co mi wiadomo nikt w rodzinie zylakow nie miadl. Dziekuje serdecznie i pozdrawiam!

Dzień dobry. Powstawanie żylaków to sprawa złożona i wieloaspektowa. Faktycznie geny są tu istotne, ale można wyróżnić wiele innych czynników ryzyka, chociażby takich jak: długotrwała pozycja stojąca czy siedząca, palenie papierosów, nadwaga, mała aktywność fizyczna, częste przegrzewanie kończyn. Jeśli chodzi o Pani przypadek, to najprawdopodobniej są to żylaki spowodowane niewydolnością żyły odstrzałkowej. Podstawą leczenia jest więc zamknięcie lub usunięcie takiej żyły. Istnieje wiele skutecznych metod (takich jak laserowe zamykanie żylaków - EVLT, zamykanie żylaków parą wodną - SVS, zamykanie klejem czy skleroterapia), które z powodzeniem można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym nie narażając Pani na powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym. Alternatywą jest stosowanie pończochy uciskowej II stopnia ucisku codziennie od rana do wieczora przez całe życie. Aby móc dokładnie ocenić Pani przypadek i podjąć decyzje o najlepszej metodzie leczenia konieczna jest konsultacja flebologiczna w renomowanym ośrodku leczenia żył.
Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział w Warszawie Al. Jerozolimskie 56C I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl